ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ για τη Διεθνή Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας διοργανώνει αφιερωματική εκδήλωση για τη Διεθνή Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος 2024, υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Θεσσαλίας και της Ισραηλιτικής Κοινότητας Λάρισας, με τη συμμετοχή σχολικών μονάδων.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου 2024 στις 10:00 π.μ στο αμφιθέατρο του Δημοτικού Ωδείου Λάρισας.

Σκοπός της εκδήλωσης που έχει θέμα «Υπάρχουν ανθρώπινες λέξεις να περιγράψουν το Ολοκαύτωμα των Εβραίων; Οι μαρτυρίες νέων της Κατοχικής Λάρισας ανοίγουν παράθυρο στην ιστορία», είναι να προβληθούν, ως αφιέρωμα τιμής και μνήμης στα Θύματα του Ολοκαυτώματος, έργα μαθητών και μαθητριών των σχολικών μονάδων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.