Συγχαρητήρια επιστολή στους μαθητές και εκπαιδευτικούς των σχολείων που συμμετείχαν στο διαγωνισμό «200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση – Τιμώντας τους Θεσσαλούς Νεομάρτυρες του 1821»

200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ – ΤΙΜΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΘΕΣΣΑΛΟΥΣ ΝΕΟΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ 1821

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ-ΕΠΑΙΝΟΙ

Συγχαίρουμε θερμά όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς των σχολείων που συμμετείχαν στο διαγωνισμό «200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση – Τιμώντας τους Θεσσαλούς Νεομάρτυρες του 1821», που διοργανώθηκε από την Ιερά Μητρόπολη Λαρίσης και Τυρνάβου, σε συνεργασία με την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας .
Οι μαθητές, με την έμπνευση, το ενδιαφέρον, την επιμελή τους προσπάθεια και το χρόνο που αφιέρωσαν για τη δημιουργία των έργων τους, τιμούν με τον καλύτερο τρόπο τους Θεσσαλούς Νεομάρτυρες του 1821 και την επέτειο των 200 ετών από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης.
Τα βραβευθέντα έργα είναι:
Γυμνάσιο
1ο βραβείο: μαθήτρια του 14ου Γυμνασίου Λάρισας (Γ΄ γυμνασίου)
2ο βραβείο: μαθήτρια του 12ου Γυμνασίου Λάρισας (Γ΄ γυμνασίου)
3ο βραβείο: μαθητής του ΕΝΕΕΓΥΛ ΛΑΡΙΣΑΣ
Λύκειο
1ο βραβείο: μαθήτρια του Μουσικού Σχολείου Λάρισας
2ο βραβείο: μαθητής του Γενικού Λυκείου Τυρνάβου
3ο βραβείο: μαθήτρια του 13ου Γενικού Λυκείου Λάρισας
Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 13 σχολεία καταθέτοντας 42 έργα συνολικά ενώ η συμμετοχή των μαθητών που κατέθεσαν έργα έχει ως εξής:
1. 4ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 1
2. 11ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 4
3. 12ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 3
4. 13ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 3
5. 14ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 12
6. ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ(ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ) 3
7. ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΟΝΝΩΝ 2
8. ΣΧΟΛΗ ΚΑΡΑΒΑΝΑ 1
9. 10ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 1
10. 13ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 1
11. 14ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 7
12. ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΥΡΝΑΒΟΥ 2
13. ΕΝΙΑΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ - ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 2
Η Ιερά Μητρόπολη Λαρίσης και Τυρνάβου απένειμε έπαινο τιμής σε όλα τα σχολεία, στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στο διαγωνισμό.

Ο Προϊστάμενος Εκπαιδευτικών Θεμάτων
Νικόλαος Ζέρβας