• Κατηγορία Επιμόρφωση
  • Διαβάστηκε 157 φορές

Διαδικτυακά μαθήματα του eTwinning για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning προσφέρει στους εκπαιδευτικούς και στους γονείς των μαθητών 4 διαδικτυακά μαθήματα, MOOCs, για να τους βοηθήσουν με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Τα σεμινάρια είναι δωρεάν με ελεύθερη πρόσβαση για όλους.

Τα σεμινάρια αυτά δεν είναι από τα 10 on line σεμινάρια που προσφέρει το eTwinning, τα οποία συνεχίζουν κανονικά και τα παρακολουθούν 10.000 περίπου εκπαιδευτικοί.

Όλα τα διαδικτυακά μαθήματα είναι προσβάσιμα από όλους τους επισκέπτες, δηλαδή δεν χρειάζονται κωδικοί για να προσπελαστεί και είναι ανοιχτές όλες οι ενότητες. Ο εκπαιδευτικός  ή ο γονέας μαθητή, μπορεί να ανοίξει και να διαβάσει τις ενότητες που πιστεύει ότι μπορούν να τον βοηθήσουν. Δηλαδή δεν διαβάζονται σειριακά, αλλά διαβάζουμε ότι μας είναι χρήσιμο.

Για την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning

Ο Υπεύθυνος των σεμιναρίων