ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ «Σμύρνη: 100 χρόνια ελπίδας» ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΣ ΛΑΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΥΡΝΑΒΟΥ

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία για την  αξιολόγηση  των έργων, εκθέσεων και βίντεο,  των μαθητών και μαθητριών που συμμετείχαν το  Μαθητικό  Διαγωνισμό  έκφρασης και δημιουργίας, με θέμα: «Σμύρνη: 100 χρόνια ελπίδας» που προκήρυξε η Ιερά Μητρόπολη Λαρίσης και Τυρνάβου και υλοποιήθηκε σε συνεργασία με την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας στις σχολικές μας μονάδες κατά το σχολικό έτος 2021-2022.

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 30 μαθητές/μαθήτριες  από  9 σχολικές μονάδες, καταθέτοντας 23 έργα συνολικά ως εξής:

ΣΧΟΛΕΙΑ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΡΓΩΝ

1ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

10

11ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

4

15ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΑΛΑΝΗΣ

1ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

3

8ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

13ο ΓΕΛ  ΛΑΡΙΣΑΣ

6

2

Γ.Λ.Τ. ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ

ΕΝΕΕΓΥΛ ΛΑΡΙΣΑΣ

3

2

Για την αξιολόγηση των έργων  συγκροτήθηκε   άμισθη καλλιτεχνική  επιτροπή  αξιολόγησης,  η οποία αποτελούνταν από πέντε εκπαιδευτικούς κλάδου Καλλιτεχνικών, Φιλολογικών και Πληροφορικής.  Η επιτροπή  αυτή συγκεντρώθηκε την Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου  2022 στα γραφεία της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Λάρισας και αξιολογώντας όλα τα έργα που κατατέθηκαν, αποφάσισε ομόφωνα για τα έργα που διακρίνονται ως εξής:

Για το ΓΥΜΝΑΣΙΟ

1ο βραβείο:

ΕΝΕΕΓΥΛ ΛΑΡΙΣΑΣ (τάξη Γυμνασίου)

για το ΒΙΝΤΕΟ των μαθητών/τριων  Παπαδή Απόστολου και Ιατρούλη Ραφαέλας Παρασκευής

2ο βραβείο:

1ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

για το ΒΙΝΤΕΟ της μαθήτριας   Ζέγγου Αναστασίας Παρασκευής

3ο βραβείο:

11Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

για την έκθεση του μαθητή Καλύβα Αντωνίου

Για το ΛΥΚΕΙΟ

1ο βραβείο:

13ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ

για το ΒΙΝΤΕΟ των μαθητών/τριων Καφάση Ραφαέλας και Γιαμαλή Φώτη

2ο βραβείο:

13ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ

για το ΒΙΝΤΕΟ των μαθητριών Μωησή Ναταλίας, Μιχαλοπούλου Ιωάννας και Μπακάλη Ηλιάννας

3ο βραβείο:

1ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

για το ΒΙΝΤΕΟ των μαθητών/τριών Γάτου Βασιλικής, Μαντάρα Αθανασίου και Τσιφούτη Νεφέλης

Τιμητικό βραβείο:

ΕΝΕΕΓΥΛ ΛΑΡΙΣΑΣ (τάξη Λυκείου)

για την ΕΚΘΕΣΗ του μαθητή Παπαϊωάννου Γεωργίου

Τα βραβεία που θα δοθούν στους μαθητές/τριες των  τριών  διακριθέντων  έργων  θα συνοδεύονται από τα παρακάτω δώρα:

Για τους μαθητές του Γυμνασίου:

1ο βραβείο: Playstation.

2ο βραβείο: Ηλεκτρικό ποδήλατο.

3ο βραβείο: Τάμπλετ.

Για τους μαθητές του Λυκείου:

1ο  βραβείο: Drowne.

2ο  βραβείο:  Ηλεκτρικό πατίνι.

3ο  βραβείο: Τάμπλετ.

Όλοι/ες οι συμμετέχοντες μαθητές/τριες θα λάβουν έπαινο συμμετοχής.

Η βράβευση των μαθητών θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της επετειακής εκδήλωσης της Ιεράς Μητρόπολης Λαρίσης και Τυρνάβου που θα πραγματοποιηθεί στις 5 Νοεμβρίου 2022.

Συγχαίρουμε θερμά όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες  που συμμετείχαν στο διαγωνισμό, καθώς και τους εκπαιδευτικούς των  σχολείων τους  που τους καθοδήγησαν.

Οι μαθητές, οι μαθήτριες αλλά και οι εκπαιδευτικοί τους,  με τη συμμετοχή, την προσπάθεια, την έμπνευση και το ενδιαφέρον τους,  απέδωσαν έναν σπουδαίο φόρο τιμής στη Μικρασία και όλον τον Μικρασιατικό προσφυγικό πληθυσμό, για την επέτειο των 100 χρόνων από  τη Μικρασιατική Καταστροφή.

Η συμμετοχή σε τέτοιες δράσεις  είναι ουσιαστική και συμβάλλει με τον καλύτερο τρόπο στην καλλιέργεια και  διατήρηση της ιστορικής μας μνήμης.

(Μπορείτε να δείτε τα βραβευθέντα έργα εδώ)

Ο Αν. Διευθυντής ΔΔΕ Λάρισας

Νικόλαος Ζέρβας